Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gV #1 üzenetére

    Két teóra kering a neten, mindegyik mellett szól pro és kontra.

    Az egyik az hogy a régebbi 90-65nm-es gyártástechnológiával gyártott termékeket(északi, déli hidak) szervezik ki TSMC-hez a saját gyáraikat pedig bezárják és így nagyobb leépítések is várhatók. Ebben az Intelt a működtetési költségek drasztikusabb lefaragása motíválhatja. A TSMC meg elég nagy gondban van, eddig is igen alacsony kihasználtsággal üzemeltek a gyárai, a válság miatt pedig drasztikus mértékben csökkentek a megrendelései. Ha egy év múlva az AMD is elveszi tőlük az ATI termékek gyártását még nagyobb gondban lesznek. A TSMC-nek úgy kellene egy tartósabb új megrendelő partner mint egy falat kenyér

    Ráadásul Intel fronton a jővőben alapjaiban fog megváltozni termék összetétel. Azzal hogy mind desktop, mobil, embedded rendszereknél áttérnek 3 chipesről 2 chipes rendszerekre felborul a korábbi gyártási modell. A cpuknál használták a legmodernebb gyártástechnológiát 3 éves életciklussal, utána mind egy generációval korábbi használhatták 1-2 évig az északi hídra és még később pl. a déli hídra. Így gyártástechnológia és az eszközsorok viszonylag hosszú időn át tudtak termelni, gazdaságosabb kihasználtságot biztosítva. Viszont ez a jővőben alaposan megváltozik azzal hogy kevesebb chipből áll majd egy rendszer és azok egyre közelebb kerülnek egymáshoz gyártástechnológia távolságban. Az elavuló rendszereket így kevésbé lehet majd hosszú életűen használni. Ez komoly probléma lesz mert a lerövidülő életciklus mellett minél gyorsabban kellene egy gyártástechnológiának kitermelnie az árát, miközben a beruházási és működtetési költségszintje az idő előrehaladtával egyre nagyobb mértékben növekszik. Plusz bevételt jelenthetne az el tudná adni jó áron, de kérdés kinek? A TSMC így is többlet gyártó kapacitásokkal bír mint amennyi rendelése van. Esetleg az egy generációval lemaradó nand vagy dram gyártásnál vehetné hasznát egy viszonylag modern gyártósornak. Ebben talán lát üzletet TSMC az Intel pedig nem. Viszont a memória piac is dögig van fölös gyártókapcitásokkal így aztán rengeteg a kérdőjel.

    A másik találgatás a nand kapacitás kiszervezésről szól, ahol megint rengeteg a kérdőjel. TSMC-nek kellene a megrendelés mint egy falat kenyér, részükről nincs kérdőjel. De Intelnek két céggel is van nand vegyesvállalata, Micronnal és StMicroval. Az Intel még viszonylag friss szereplő a nand piacon alig 2 éve léptek be és erősen a modernebb gyártástechnológiával elérhető előnyre építkezve törekedtek arra hogy javítsák a pozíciójukat: a Samsung, Toshiba kettős mögé felzárkózni, a Hynixet pedig beelőzni. Viszont ez meg ott hasal el véleményem szerint hogy a vegyesvállalatok miatt nem minden az Intelen múlik, akkor szerepelne még más cég is bejelentésben. Ráaádul a gyártástechnológia előny amire a jővőbeli pozíciójuk erősítését alapozták egy TSMC-s kiszervezéssel el is tűnne. Vagy lehet az üzleti nand termékeknél hajtanak a gyártástechnológia előnyre, a mainstream termékeknél megelégszenek azzal is amije a TSMC-nek van. Bár a nand is elég rizikós üzlet ahogy a dram, mostanában inkább buknak rajta a cégek, lehet inkább szabadulni akar majd tőle Intel. Ha viszont pont fordítva hosszútávon jó üzletet látnak benne és a két nagy rivális Samsung és Toshiba mellé fel akarnak zárkózni egyenlő súlycsoportú harmadiknak akkor ehhez akár a TSMC kapacitásait is felhasználhatják.

    Hétfőn mindenesetre kiderül,

Új hozzászólás Aktív témák