Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz demars #89013 üzenetére

    A többiek majd kijavítanak, ha butaságot mondok, de...

    A LED szalag, vegyük példának a 12V-os szalagot, általában 3db LED és egy áramkorlátozó ellenállás sorát használja sokszor egymás mellett párhuzamban.

    Ebben az esetben nem értelmezhető az áramgenerátoros tápegység, mert az áram annak a függvénye, hogy hány ilyen sor van párhuzamosan. Ugyanakkor a fix feszültség jól használható bármilyen szalaghossz esetén, mert ezek a 3 ledes sorok a korlátozó ellenállásokkal fix feszültségen jól mennek.

    LED meghajtót, vagy áramgenerátoros tápot abban az esetben kell használni, amikor a LED fényforrás nagyobb teljesítményű LED-eket használ, és egy sorban több darab dióda van.
    Ilyenkor megvan az, hogy a dióda mekkora árammal üzemeltethető, és mivel mind sorban vannak, az áramgenerátoros tápnak köszönhetően fixen ez az áram fog folyni mindegyiken.

    Ennek a verziónak az az előnye, hogy a LED-ek melegedés-hűlés folyamán megváltozó karakterisztikáját képes követni. Fix feszültség esetén ugyanis ilyenkor előfordul, hogy nagyobb áram folyik a diódákon.
    Hátránya, hogy kevésbé rugalmas egy ollóval szabható LED szalaggal szemben pl. Illetve a soros kötés miatt 1 LED halála a teljes string halálát okozza (előbb vagy utóbb, attól függően, hogy zárlatba megy vagy szakadásba)

    Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz demars #89013 üzenetére

    Előbb nem is láttam a kérdést, de ahogy szoktam emlegetni más témában is, a LED-szalagon az ellenállások biztosítják az áramgenerátoros jellegű meghajtást, így külön áramgenerátor már nem kell.

    Volt régebben, más fórumon olyan TV-szerelő jellegű valaki, monitorba LED-szalagot építve, áramgenerátorosan akarta meghajtani (sőt, meg is tette pár esetben), ami elég szomorú törekvés, mert neki illett volna ismerni ilyen alapfogalmakat, illetve a LED-hálózatot átlátni, hogy mivel jár egy ilyen baklövés. Mi történik, amikor melegedésre elmászik a 12 V, vagy amikor megszakad egy ág például.

    Áramgenerátoros drivert alkalmaznak LED-panelokhoz, olyan lámpatestekhez, amiben TV-háttérvilágításhoz hasonló LED-sorok vannak, spirálisan stb. variációk léteznek.

    https://www.google.com/images?q=led+panel

    COB LED 10B10C (10 chip sorosan, 10 ág párhuzamosan) 33 V névleges feszültség, áramgenerátorosan kell táplálni:

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák