Spamszűrés a szerveren

Bayesi szűrő

Az elektronikus levelezés rákfenéje a spam, a kéretlen levél. Aki így vagy úgy nem védekezik a spam ellen, azt óhatatlanul ellepik a kihagyhatatlan ajánlatok, soha vissza nem térő meggazdagodási lehetőségek, elektronikus szóróanyagok, de rosszabb esetben még a bankszámlája elérését is kicsalhatják tőle. Szerencsére tengernyi spamszűrő van a piacon, melyek – több-kevesebb sikerrel – megóvnak minket az ilyen jellegű zaklatástól. Alapvetően két helyen védekezhetünk: a saját gépünkön vagy már magán a kiszolgálón. Az előbbi módszer az otthoni felhasználók számára praktikus, de aki saját levelezőszerverrel rendelkezik, jobban teszi, ha előretolja védelmi állásait, és már csírájában – a szerveren – elfojtja a bajt. Ezzel vállalati szinten központosítható és egyszerűsíthető a védekezés.

A GFI MailEssentials szoftvere a szerverre települő spamszűrők között az egyik piacvezető, világszerte több mint 30 000 rendszert véd. A sikeres szoftver már a tizenkettedik verziónál tart, tökéletesen együttműködik a Microsoft Exchange (200/2003/4/5/5.5) szerverekkel és a Lotus Notesszal (a 4.5-ös verziótól fölfelé), de bármilyen más SMTP levelezőszerverrel is.

A MailEssentials legerősebb fegyvere a kéretlen levelek ellen a Bayes-tételen alapuló tartalomelemzést használó szűrő. A módszer lényege, hogy a szoftver tartalmi elemzést készít a levelekről (nem csak a címükről), és a bennük előforduló szavak gyakorisága alapján szűri ki a spamet. A hátterében két adatbázis áll, amelyeket saját magunk is létrehozhatunk, de a MailEssentials automatikusan is felépíti őket. Az egyikbe pakolhatjuk a valódi leveleket (ham) a másikba a spameket. A rendszer ezután elkészíti a két levéltömeg profilját, majd ezzel veti össze a beérkező leveleket. Ha az e-mail tartalmi karaktere hasonlít a spamekéhez, kiszűri.

Egyes spamszűrők (például az Exchange Serverbe épített) használnak bayesi szűrést, de azokban általában fix ham-adatbázis van, amely nem szabható a felhasználókra. A MailEssentials ham-adatbázisát saját kimenő és legitim beérkező leveleinkből építhetjük fel, sőt azt is beállíthatjuk, hogy az összes kimenő levelet automatikusan vegye lajstromba, ezzel napról napra hatékonyabb lesz a védelem. A spamadatbázis nemcsak a kiszűrt spamekkel, hanem a GFI oldaláról egy folyamatosan frissülő listával is bővíthető, így a legújabb kéretlen levelek ellen is hatékonyan lesz képes védekezni a rendszer.

A bayesi szűréshez szükséges adatbázisok akkor lesznek hatékonyak, ha legalább 3000 ham és 3000 spam kerül a listákra, vagy a rendszert legalább két héten át tanítgatjuk. Ennyi idő alatt a kisebb vállalatoknál is előáll a szükséges levélmennyiség.

További védelmi módszerek

Bolond, aki egyetlen módszerre alapozza védelmét. A MailEssentials a bayesi szűrő mellett seregnyi más biztonsági technikát is alkalmaz. A 12-es verzió újdonsága a phishing (adathalászat) elleni védelem. A magukat bankok vagy más intézmények által küldött levélnek álcázó üzenetek rendszerfrissítésre vagy valami más okra hivatkozva arra kérik a felhasználót, hogy adja meg titkos azonosítóját. Az így kicsalt adatokkal aztán a csalók bármikor visszaélhetnek. A MailEssentials a levelekben megbújó URI bejegyzéseket hasonlítja adatbázisához, amelyet a GFI folyamatosan frissít.

A Sender Policy Framework (SPF) védelem a 11-es verzióban debütált. Segítségével azt ellenőrizhetjük, hogy a beérkezett levél valóban a feladó IP-címéről indult-e útjára, vagy valaki meghamisította a kézbesítési útvonalat. A vizsgálathoz szükséges, hogy a cégek, domain tulajdonosok, az általuk szolgáltatott DNS adatok között, megadják a domain leveleit továbbító SMPT szerverek IP-címeit.

Klasszikus spamszűrési módszer a megengedő lista (whitelist), amellyel biztosítható, hogy a legitim levelek véletlenül se kerüljenek a spamek közé. Természetesen a fehérlistának létezik negatív párja is, a feketelista. Feketelistájuk van azoknak a kiszolgálóknak is (ez az ún. DNSBL), melyeket spamek forrásaként azonosítottak.

A program véd az ún. Directory Harvesting – azaz az egy adott doménen létező e-mail címek automatizált feltérképezése – ellen is, mégpedig úgy, hogy kiszűri azokat a leveleket, melyek címzettjei között nem létező e-mail címek szerepelnek. A spamek többségének az a célja, hogy a címzetteket valamilyen weboldalra irányítsák. Szerencsére ezeknek a weboldalaknak a címeit (URL-jeit) és az egyéb URI-ket is szorgalmasan gyűjtik, a MailEssential pedig ezt a védelmi módszert is ismeri.

A levelek fejlécének, címének és tartalmának kulcsszóalapú vizsgálata az egyik legrégebbi spamszűrő technika, a GFI szoftveréből ez sem hiányzik.

Ismerkedés

A GFI MailEssentials 12-es verzióját MDeamon v9.0.7 levelezőszerverrel próbáltuk ki. A telepítéssel nem volt komolyabb gond, ugyanis a szoftverhez nagyon alapos használati útmutató jár – igaz, angol nyelven –, amely lépésről lépésre leírja a folyamatot. Lehetőség van arra is, hogy a spamszűrőt külön gépre, ne a levelezőszerverre telepítsük – ilyenkor a védelem nem rabolja a szerver erőforrásait. Mivel nem Exchange 5.5 szervert használtunk, szabálykezelőt nem kellett konfigurálnunk. Az Exchange magasabb verzióinál sincs szükség szabálykezelőre, ugyanis azoknál a MailEssentials már automatikusan osztályozza a leveleket.

A MailEssentials konfigurációs felülete egyszerű, és könnyen átlátható. A spamszűrő funkciók mellett olyan e-mail kezelő eszközöket is találunk itt, mint a levelezőlista kezelése, disclaimer készítése, levelezés archiválása és monitorozása vagy automatikus válasz.

Elsősorban a spamszűrési technikákra koncentráltunk. Az egyes védekezési módszereknek 2-5 füles dialógusablakai vannak. Az elsők az adott funkció beállítására és finomhangolására szolgálnak, az utolsó kettő mindig ugyanaz, a spam beazonosításakor végrehajtandó feladat és a naplózás állítható rajtuk. A spam sorsa lehet egyszerű és radikális törlés, vagy Exchange szerverrel közvetlenül a postafiók egy könyvtárába is terelhetjük a levelet, de elküldhetjük egy kimondottan spamtárolásra szánt e-mail címre, megadott mappába is, vagy megjelölhetjük, majd a szabálykezelővel a megfelelő helyre irányíthatjuk vagy törölhetjük. Szabályokat alkalmazva postafiókonként egyedi beállításokat hozhatunk létre.

Komoly dilemma, hogy a felfedezett spammel mit kezdjünk. Mi történik akkor, ha véletlenül egy fontos levél akad fent a védelmen? Szinte biztos, hogy a feketelistákon, a phishing elleni védelmen és a Directory Harvesting teszten megbukó levelek kéretlenek, azokat érdemes automatikusan töröltetni, esetleg a likvidálás tényét érdemes itt is naplózni. Az is nagyon valószínű, hogy a fehérlistákról nem jön szemét. Érdemes az Auto Whitelist funkciót is bekapcsolni, amely automatikusan felveszi a listára azokat az e-mail címeket, melyekre levelet küldünk.

Bár a rendszergazdák egyedi regisztrálását igényli, de nagyon valószínű, hogy a Sender Policy Framework vizsgálaton fennakadó küldemények is spamek. Mivel nem minden szerver található meg a listán, ezért a teszt „alapossága” három fokozatra állítható, de akár ki is kapcsolható. Low állásban csak azokat a leveleket szűri, amelyek biztosan hamis címről érkeztek. A szoftver a Medium állást ajánlja, amely már a gyanús összetételű címeket is elcsípi, míg a High fokozat azokat a leveleket is eltávolítja, amelyek küldőiről nincs információja. A tiltási szintek mellett kivételeket is beállíthatunk.

A bayesi szűrőt a szűz telepítésen bekapcsolva figyelmeztető üzenetet kaptunk: egyelőre még nem elég gazdag a ham-adatbázisunk a hatékony működéshez. Ha többnyire angol leveleket küldünk és kapunk, akkor 2500, ha idegen nyelvűeket, akkor legalább 3000 ham „betanítása” után lesz használható a bayesi védelem. A szükséges mennyiséget kétféleképpen gyűjthetjük össze. Az egyszerűbb, de lassabb módszer a kimenő levelek automatikus csatolása a ham-adatbázishoz. Az összetettebb, de gyorsabb metódus csak Exchange szerveren keresztül működik: itt egy varázsló segítségével betölthetjük a postafiókokban tárolt elküldött leveleket a ham-adatbázisba.

A bayesi szűrő spamlistáját frissíthetjük a GFI szerveréről is a többi védőhálón fennakadt levelekkel. Megfelelően beállított Exchange szerverrel maguk a felhasználók is bővíthetik a kéretlen és a legitim levelek listáját, de a fekete- és fehérlistát is.

Próba, értékelés

A sok védelmi modult egyszerű lista hangolja össze, melyen beállíthatjuk, hogy a leveleken milyen sorrendben akarjuk végrehajtani a szűrést. A gyári alapbeállítás a következő képen látható.

A sorrend a mi igényeinket is kielégítette. Hasznos, ha az első helyen a fontos és megbízható levelezőpartnerek automatikus átengedése van, hiszen így véletlenül sem kerülnek a leveleik a kukába. A további hét helyre is fehér- vagy feketelisták alapján osztályozó technikák kerültek, hiszen ezek szinte minden esetben biztosan betalálnak. Egyedül az SPF konfigurálásával kellett vigyázni, mert High állásban sok valóban nekünk címzett üzenetet is eldobott. A lista végére kerültek a kulcsszavakat figyelő módszerek. Érdekes, hogy alapbeállítás szerint a bayesi szűrő is hátul van, de hát éppen az a lényege, hogy a szívósabb spamekkel birkózzon meg, melyek az előtte lévő biztonsági vonalakon valami úton-módon átjutottak.

Exchange szerver hiányában háromhetes tanítási fázist hagytunk a bayesi szűrőnek, ezalatt a kimenő és legitim bejövő leveleinket dolgozta fel. Mivel főként magyar nyelven írt e-maileket küldtünk, és a fontosabb beérkező leveleink is magyarok voltak, a ham-lista magyar statisztikára épült. Szerencsére a spam túlnyomó többsége angol volt, segítségül még a GFI 25 MB-os adatbázisát is letöltöttük. Ugyan a bayesi szűrő még három hét után is jelezte, hogy az összegyűlt kétezer ham kevés a hatékony szűréshez, már önmagában is jól dolgozott. Olyan levelek fogtak csak ki rajta, melyekben a reklámszöveget egy kép tartalmazta, amelyet véletlenszerűen generált angol szöveg követett. A fekete- és fehérlistákkal, valamint a többi védelemmel kiegészítve már az összes spamet ki tudta szűrni. A napi 20-30 kéretlen levél között ugyan nem volt phishinget alkalmazó, de összekovácsolt címeket, feketelistás szervereket és gyanús URI-ket találtunk bőségesen, sőt egy-két magyar nyelvű spam is becsúszott.

A gyanús leveleket egy külön erre a célra létrehozott e-mail címre küldtük tovább, így könnyen és gyorsan megszabadultunk az egyformáktól, melyeket több postafiókunk is megkapott, de a tévesen spamként azonosított, ám valós levelek sem vesztek el végérvényesen. Bizony az ilyen postafiókra szükség is volt, mert egy-két legitim levelünk is a spam közé keveredett. Vállalati szinten erősen ajánlott a hasonló óvintézkedés, még ha személyes felügyeletet is igényel.

Felhasználói szemszögből annyit vettünk észre a GFI MailEssentialst használva, hogy a szokásos napi 20-30 spam helyett 2-3 naponta kaptunk egy-egy kéretlen levelet, és eltűntek a postafiókból azok a makacs hírlevelek is, melyekről többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült leiratkoznunk. Az a felhasználó, akit jól konfigurált Exchange szerver segít a levelezésben, e-mail kliensén keresztül a fekete- és fehérlistát, valamint a bayesi szűrőt is bővítheti, még jobban testre szabhatja a védelmet. A szűrőt azzal is tanítjuk, ha a véletlenül átcsúszott kéretlen levelet áthelyezzük a spamek közé, és legvégső szintnek egy kulcsszószűrőt is beiktathatunk a bayesi szűrőn makacsul átsurranó levelek számára.

A GFI MailEssentials egyszerűen és gyorsan konfigurálható, így telepítése és beállítása nem terhelte le a rendszergazdát. Bár a kéretlen levelek kezelése igényel némi felügyeletet, biztosan jobban járunk egy szerveroldali megoldással, mint ha felhasználóinknak egyedül kellene megbirkóznia a spamek áradatával. A GFI MailEssentials 30 napig korlátlanul használható próbaverziója letölthető a gyártó honlapjáról.

rudi

A GFI MailEssentials szoftvert a GFI-termékek hazai disztribútora, a SVED Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • GFI

Azóta történt

Előzmények